>تاریخچه پیدایش فست فود – نرم افزار رستوران و فست فود متین

تاریخچه پیدایش فست فود – نرم افزار رستوران و فست فود متین

تاریخ انتشار : ۱۳۹۸/۰۱/۰۴

 

 

فست فود نامی برای نوعی غذاست که در زمان کوتاه ساخته شده و به مشتریان ارائه شده است. این غذا معمولا با مواد تشکیل دهنده پیش گرم شده و یا پیش تهیه شده، ساخته شده به صورت فله و در بسته بندی  به فروش می رسد. به عنوان یک اصطلاح، "غذای سریع" برای اولین بار در فرهنگ لغت وبستر در سال ۱۹۵۱ ظاهر شد، اما ریشه های آن خیلی قدیمی تر است.
از زمان پیداش تمدن ، غذای سریع یک ضرورت بوده است. از زمان باستان تا مدرن، فروشندگان خیابانی نوعی غذا را برای کسانی که پول کمتری داشتند آماده می کردند . اما امروزه ما رستوران هایی داریم که همین کار را می کنند.

 

تاریخچه فست فود


اولین مکانی که غذای تهیه شده به سبک فست فود برای فروش داشت، روم باستان بود. جمعیت شهری که در بلوک های آپارتمانی چند طبقه ای زندگی می کردند، و  آشپزخانه نداشتند و مجبور بودند غذایشان را از فروشندگان مواد غذایی بخرند. آنها نان را با شراب  می نوشیدند  و نوشیدنی ها و سبزیجات پخته شده ( به اصطلاح  پاپینا) را از رستوران های ساده می خریدند.
شهرهای بزرگ قرون وسطی فروشندگان خیابانی داشتند که کیک ها،پنکیک و گوشت پخته را می فروختند. در این اماکن مواد غذایی خود را به کسانی مثل فقرا یا مسافران میفروختند . آنهایی جاهایی که در نزدیکی ساحل قرار داشتند و ماهگیری نیز میکردند و در غذاهای سریع خود ماهی و آبزیان دریایی هم به کار می بردند .

ماهی و چیس یا fish&chips امروزی مورد علاقه انگلیس در قرن نوزدهم با توسعه ماهیگیری به وجود آمود  و اولین فروشگاه "ماهی و چیپس" در سال ۱۸۶۰ در بازار تامیفیلد در اولدام افتتاح شد.

فیش و چیپس

.

  سال ۱۸۹۶ در برلین  رستوران های ماشین آلات اتوماتیک اختراع شد. در سال ۱۹۰۲، جوزف هورن و جیمز هاردارت رستوران اتوماتیک خود را در شهر نیویورک افتتاح نمودند که شروع غذای سریع در ایالات متحده را نشان می دهد.
اولین فروشگاه زنجیره ای  همبرگر در ایالات متحده در  سال ۱۹۲۱ افتتاح شد.هنگامی که اتومبیل ها محبوب تر شدند، در سال ۱۹۴۰ رستوران های درایو شروع به رشد در سراسر ایالات متحده کردند.در این رستورانها گارسونها با اسکیت سواری به مشتریان سرویس میدادند.

اتودرایو فست فود

 

 برای  اولین با مک دونالد با غذاهای سریع توسط برادران مک دونالد در سال ۱۹۴۸ افتتاح شد .آنها پیش از این یک رستوران داشتند اما از نوع غذای فوری نبود.و به زودی پس از آن، دیگران شروع به افتتاح زنجیره های فست فود خود کردند.کینگ برگرو Taco Bell  در دهه ۱۹۵۰ افتتاح شد و بلافاصله مثل مک دونالد شروع به محبوب شدن کرد. همبرگرها تنها نوع فست فود فروخته شده در جهان نیستند. غذاهای چینی نیز مانند ماهی ، ساندویچ، پیتا، سوشی، مرغ سرخ شده، سیب زمینی سرخ کرده، پیاز حلقه ای ، قطعات مرغ، تاکو، پیتزا، هات داگ و بستنی محبوب هستند.

فروشگاه مکدونالد

 

 

برای تأمین تمام رستوران ها زیر مجموعه غذاهای با کیفیت و استانداردهای مشابه، را در سالن های تولید آماده کرده و به تمام رستورانها در سراسر دنیا ارسال میکنند .  در حال حاضر صنایع فست فود همچنان رشد می کنند. برای مثال، McDonald's در ۱۲۶ کشور در ۶ قاره حضور دارد و حدود ۳۱۰۰۰ رستوران در سراسر جهان دارد.

در این بین بسیاری از افراد از صنایع  غذایی فست فود و تاثیر مخرب آن بر بشر انتقاد میکنند . آنها ادعا می کنند که غذای فست فود سالم نیست و باعث افزایش وزن و عادات غذایی غلط در بین مردم می شود . حامیان حقوق حیوانات نیز به مدل پرورش انواع حیوانات گوشتی در رستورانهای زنجیره ای اعتراض کرده و کمپینهایی نیز برای تحریم نخوردن غذای این رستورانها راه اندازی کرده اند .

 

نگاهی اجمالی به تاریخچه فست فود :

سال ۱۸۶۰ :  اولین فروشگاه "ماهی و چیپس" در بازار تامیفیلد در اولدام انگلستان افتتاح شد.

سال ۱۸۹۶ : در برلین اختراع اولین دستگاه اتومات تولید غذاهای ساده و نوشیدنی.    

سال ۱۹۰۲ : جوزف هورن و جیمز هاردارت اتوماتیک را در شهر نیویورک باز کردند و غذای سریع را به ایالات متحده آوردند.

سال ۱۹۱۶ : ناتان هندورکر، تولید کننده کفش پاشنه بلند لهستانی، یک ایستگاه هات داگ را در کنی جزیره نیویورک باز کرد و آغاز یک شرکت مشهور ناتان در نیویورک شکل گرفت .

سال ۱۹۲۱ :  کاخ سفید نخستین ایستگاه همبرگر فست فود در ویشیتا، کانزاس – آغاز گر فست فودهای زنجیره ای

سال ۱۹۳۷ : ونون رودولف دونات Krispy Creme Donuts، شرکت نان و کاهوخورها را در  کارولینای شمالی راه اندازی کرد.

سال ۱۹۴۸ : برادران ریچارد و موریس مک دونالد یک خط مونتاژ کارآمد برای ساخت همبرگر و سیب زمینی سرخ کرده، به اصطلاح "Speedee Service System" ایجاد کرده و آن را در رستوران های خود که مک دونالد را نامیده اند، به کار گرفتند.

سال ۱۹۵۰ :   بیل روزنبرگ از کوئینسی، ماساچوست فروشگاه نان خود را به عنوان دونکین دونات باز کرد.

سال ۱۹۵۲ :: هارلان سندرز نخستین کنتاکی سرخ شده مرغ  را فروخت

کینگ برگر

 

.

سال ۱۹۵۳ :آغاز فرانچایز مکدونالد

سال ۱۹۵۴ : جیمز مک لامور و دیوید رد ادگرتون جونیور اولین رستوران Insta-Burger King خود را در میامی فلوریدا باز کردند که بعدا تبدیل به برگر کینگ شد.

سال ۱۹۶۱ :  : جان گالاردی با یک ایستگاه گرمسیری Wienerschnitzel در نیوپورت بیچ، کالیفرنیا شروع به ساختن بزرگترین رستوران زنجیره ای سگ داغ یا همان هات داگ امروزی در ایالات متحده با بیش از ۳۶۰ فروشگاه می کند.

سال ۱۹۶۱ : ری کراک از امتیاز را از  برادران مک دونالد خرید و شروع به گسترش مک دونالد می کند.

سال ۱۹۶۴:  هارلند سندرز امتیاز کسب و کار مرغ کنتاکی را به John Y. Brown و Jack Massey فروخت، اما همچنان سخنگوی شرکت است.

سال ۱۹۶۴ : برادران فارست و لروی رافل اولین آربی را در بوردمن، اوهایو، افتتاح کردند.

سال ۱۹۶۵ : تام مونگان نام فروشگاه پیتزا دومینیک را به پیتزا دومینو تغییر داد.

سال ۱۹۶۵ : : یک فروشگاه ساندویچ به وسیله شخصی به نام  Frederick DeLuka افتتاح شد که بعدا تبدیل به "Metro" با بیش از ۲۴۰۰۰ شعبه  در سراسر جهان شد.

سال ۱۹۶۷ : مک دونالد اولین رستوران خود را در خارج از کشور باز می کند.

سال ۱۹۷۱ :  اولین فروشگاه Starbucks که در سیاتل، واشنگتن، افتتاح شد.

سال ۱۹۸۰ :  حملاتی به فست فودهای زنجیره ای از طرف حامیان حیوانات صورت گرفت .

سال ۱۹۹۳ : رستوران غذای طبیعی در فلوریدا شروع به فروش بوکا برگر مبتنی بر سویا کرد .

سال ۲۰۰۲ : مکدونالد شروع به کاهش مقدار چربی ترانس (۴۸ درصد)  در سیب زمینی سرخ شده می کند.

فست فود

 
مطالب مرتبط   :

نرم افزار رستوران و فست فود چیست ؟

نرم افزار مدیریت رستوران و فست فود متین